Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Warszawa dostanie autobusy słoneczne

Warszawa dostanie autobusy słoneczne

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

O autobusach napędzanych bateriami słonecznymi już pisaliśmy na łamach bloga Budotom. Wspominaliśmy wtedy, że komunikacja miejska napędzana energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych wciąż pozostaje w fazie eksperymentów. Tymczasem okazało się, że autobusy solarne trafią do Warszawy.

W podpoznańskim Bolechowie firma Solaris Bus & Coach właśnie kończy montaż 80 autobusów, które zasilą flotę warszawskich Miejskich Zakładów Autobusowych. Dwie trzecie z nich będzie przegubowych, pozostałe – o standardowym rozstawie osi.

Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że na ulice stolicy ruszą autobusy napędzane prądem wytwarzanym przez solary. W tym przypadku panele słoneczne, umieszczone na dachu pojazdu, zasilają dodatkowe elementy elektryczne wyposażenia: kasowniki, wyświetlacze zewnętrzne i ekrany LED w kabinie pasażerskiej. Dzięki temu, że energię elektryczną potrzebną do ich działania dostarczać będzie układ solarny, spadnie zużycie paliwa. Zresztą silnik spełnia bardzo surowe normy czystości spalin Euro 6.

Warszawa stawia więc na bardziej oszczędne i przyjazne środowisku autobusy. Gdy jesienią Solaris dostarczy 80 wozów, wówczas po stołecznych ulicach poruszać się będzie prawie 100 autobusów z panelami słonecznymi na dachach. To dobry krok, aby uczynić komunikację zbiorową jeszcze bardziej proekologiczną. Ciekawe, czy ścieżką wytyczoną przez MZA podążą miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne w innych miastach Polski? A może pójdą dalej i zainwestują w pełni solarny tabor? Oby.