Duża farma fotowoltaiczna powstaje pod Wrocławiem

Duża farma fotowoltaiczna powstaje pod Wrocławiem

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W podwrocławskiej Buczynie (gm. Radwanice) ruszyły prace przygotowawcze pod budowę farmy solarnej. Instalacja została dofinansowana w ramach programu Bocian Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wykonawcą obiektu w Buczynie jest spółka Leed Media Group Sp. z o.o. Farma fotowoltaiczna zajmie powierzchnię 2 hektarów. Na tym obszarze zamontowanych zostanie 4 tysiące paneli słonecznych. Każdy z nich będzie miał moc 250 W, więc prosty rachunek pozwala obliczyć, że cały obiekt będzie co roku dostarczać energię elektryczną o mocy 1 MW.

Farma w Buczynie ma zacząć produkować prąd jeszcze w tym roku. Inwestorzy wskazują na listopad, jako na datę uruchomienia obiektu. Właśnie trwa proces montażu paneli firmy Eging na konstrukcje nośne marki Oberhauser. Dostawcą inwerterów ma być firma SAJ.

Energia elektryczna wyprodukowana w Buczynie w całości odsprzedawana będzie do sieci przesyłowej. Koszt budowy farmy fotowoltaicznej w gminie Radwanice to 5,5 mln zł. Z tej kwoty aż 75 proc. zostało pokryte w ramach preferencyjnego wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (program Bocian). Elektrownia solarna w Buczynie po ukończeniu będzie największa na Dolnym Śląsku.