Dlaczego trzeba czyścić panele słoneczne

Dlaczego trzeba czyścić panele słoneczne

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Instalacja paneli słonecznych nie oznacza, że w przyszłości nie czeka nas doglądanie, czy układ działa poprawnie. Nie będzie to jednak zbyt częste, bo system fotowoltaiczny jest w praktyce bezobsługowy i bez awarii działać będzie nawet 25 lat. Nie znaczy to jednak, że jego wydajność będzie stale taka sama. O to już musimy zadbać sami.

Powód spadku wydajności paneli fotowoltaicznych jest prozaiczny. To brud. Opady atmosferyczne stale nanosić będą na solary zanieczyszczenia. Gdy na powierzchni panelu zalegnie gruba warstwa kurzu, wówczas trzeba się liczyć ze stratami wydajności. Jak dużymi? W zależności od stopnia zabrudzenia od 8 do nawet 15 procent. To naprawdę sporo.

Niestety, większość użytkowników instalacji słonecznych traktuje ich czyszczenie po macoszemu. Po pierwsze dlatego, że są najczęściej umiejscowione na dachu budynku, co utrudnia do nich dostęp. Po drugie dlatego, że sądzą, iż padający deszcz zapewni panelom odpowiedni poziom czystości. Ale to nie do końca prawda. Oczywiście, gdy leje jak z cebra, opad zmyje część kurzu, ale nie wszystko. Ponadto, w deszczu zawarte są inne zanieczyszczenia, które osiadają na panelu.

Jak często trzeba czyścić panele słoneczne? Przynajmniej 1-2 razy do roku, przy czym warto robić to częściej np. po wyjątkowo upalnym lecie, gdy w powietrzu unosi się dużo pyłu. Podobnie ma się sprawa w sytuacji, gdy mieszkamy w pobliżu zakładu produkcyjnego z masą kominów, z których dymi się cały czas.

Jeśli myślimy o częstszym czyszczeniu, warto zainwestować w specjalny zestaw myjący. To wydatek, ale pamiętajmy, że solary będą nam służyć przez kilka dekad. Jeżeli stawiamy na czyszczenie 1-2 razy w roku, wynajmijmy specjalistyczną ekipę.