Ile zaoszczędzę na pompie ciepła?

Ile zaoszczędzę na pompie ciepła?

To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy rozważają montaż pompy ciepła jako źródła ogrzewania domu i mieszkania. Pompa ciepła na pewno zmniejszy nacisk na nasz portfel w okresie zimowym. Ale jak naprawdę wypada pod względem ekonomicznym w porównaniu do innych źródeł ciepła.

Zakup i instalacja dolnej pompy ciepła to wciąż wydatek, chociaż ceny urządzeń spadają i dziś spokojnie można znaleźć na rynku pompy wiodących producentów (np. Panasonic Aquarea), które łączą wysokie parametry z przystępną ceną. Oprócz samego urządzenia, trzeba też doliczyć koszt montażu ogrzewania (najlepiej sprawdza się podłogowe) oraz instalacji. Na koszt wpłynie też wybór pompy. Jeżeli zdecydujemy się na pobierającą ciepło z wód gruntowych, wówczas konieczne będzie też wykonanie wykopów i odwiertów oraz montaż i podłączenie kolektorów. Pompa powietrzna jest pod tym względem korzystniejsza ekonomiczne, a jej parametry grzewcze w niczym nie ustępują gruntowej, nawet w okresie zimowym.

No dobrze, ale ile tak naprawdę zaoszczędzimy? Bo przecież niższe rachunki mają być rekompensatą kosztów poniesionych z tytułu montażu dolnej pompy ciepła. W tym przypadku trzeba jednak wziąć pod uwagę, że oszczędności nie możemy wyliczyć tylko w suchych liczbach. Korzystając z pompy ciepła oszczędzamy bowiem także nasz czas.

Po pierwsze, odpada konieczność zakupu opału: węgla, koksu, gazu lub ekogroszku. Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia, a do jej pracy potrzebna jest jedynie energia elektryczna. Po drugie, pompa ciepła jest bezobsługowa, więc nie będzie potrzeby dorzucania węgla do pieca lub uzupełniania podajnika z ekogroszkiem. Po trzecie, pompa ciepła jest bardzo trwała, więc będzie bez przeszkód pracować przez 20-30 lat. Po czwarte wreszcie, jest o wiele bardziej ekologiczna.

Jak to wygląda w liczbach? Za pracę gruntowej pompy ciepła zapłacimy ok. 0,15 zł/kWh, a powietrznej – 0,28 zł/kWh. Ogrzewanie kotłem węglowym to 0,18 zł/kWh, a gazem ziemnym – około 0,25 zł/kWh. Drogie w eksploatacji kotły na gaz płynny i olej opałowy to koszt ogrzewania 0,35-0,42 zł/kWh, przy czym ceny tych paliw mocno się wahają. Na pierwszy rzut oka pompa ciepła wypada korzystnie tylko na tle tych ostatnich, ale należy pamiętać, że – jak wspomniano wcześniej – wyższość pomp przekłada się też w innych czynnikach.