Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

W Rudzie Śląskiej budują farmę fotowoltaiczną

W Rudzie Śląskiej budują farmę fotowoltaiczną

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Halemba PV – tak nazywać się będzie nowa instalacja solarna, która powstaje na Górnym Śląsku. Projekt realizuje spółka Novavis we współpracy z chińskim inwestorem.

Nazwa budowanej farmy solarnej nie jest przypadkowa – elektrownia słoneczna ma bowiem stanąć na terenie hałd na terenie elektrowni Halemba. Inwestor wybrał ten obszar, ponieważ przeznaczony jest on pod rekultywację i wykorzystanie do realizacji innowacyjnych projektów.

Dodatkowy plus to możliwość bezpośredniego podłączenia instalacji do sieci przesyłowej. Pierwsze informacje o inwestycji pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. Ostatnio firma Novavis potwierdziła, że farma solarna na terenie elektrowni Halemba faktycznie zostanie zbudowana. Środki na ten cel przekaże inwestor z Chin – North China Power Engineering. Oba podmioty mają zawrzeć umowę o powołaniu spółki joint venture dla realizacji projektu. NCPE ma być głównym wykonawcą. Teren pod budowę instalacji solarnej ma przygotować jego właściciel, spółka Bravet.

Ambicje Novavis i NCPE są bardzo duże. Farma fotowoltaiczna na Górnym Śląsku ma mieć moc 100 MW, co oznacza, że po ukończeniu prac i uruchomieniu będzie jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Novavis zakłada, że gotowy obiekt może zostać przejęty przez nowego inwestora, ale na razie na ten temat nie wiadomo nic więcej niż tylko to, że trwają rozmowy w tej sprawie.

Inwestycja w Rudzie Śląskiej to kolejny dowód na to, że fotowoltaika w Polsce jest traktowana coraz poważniej nie tylko przez prywatnych prosumentów, ale także rodzimych i zagranicznych inwestorów komercyjnych.