Kiedy rozważyć budowę instalacji z pompą ciepła?

Kiedy rozważyć budowę instalacji z pompą ciepła?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Ogrzewanie wykorzystujące pompę ciepła wiąże się z większym wydatkiem na zakup i montaż pompy oraz systemu grzewczego, ale w przyszłości zaowocuje oszczędnościami na rachunkach za ogrzewanie. Kiedy warto zdecydować się na wybór takiego rozwiązania?

Decyzja o tym, czy dom będzie ogrzewany za pomocą pompy ciepła, powinna zapaść już na etapie jego projektowania. Wtedy z planu budynku można wykreślić komin lub pomieszczenie na opał, bo nie będą potrzebne. Środki, które wydalibyśmy na ich budowę, można wykorzystać na poczet kupna pompy i jej instalacji.

Pompę ciepła powinniśmy wziąć pod uwagę przy projektowaniu instalacji grzewczej, jeśli w okolicy, gdzie ma stanąć dom, nie ma instalacji gazu ziemnego lub jej podłączenie wiąże się z bardzo dużymi kosztami. W takiej sytuacji warto wybrać pompę ciepła, która nie tylko będzie pracować oszczędnie, ale jej obsługa wiązać się będzie z minimalną aktywnością ze strony domowników. Kotły na olej opałowy lub gaz płynny też pozwalają zaoszczędzić, ale w tym przypadku konieczne jest dokładanie opału, dbanie o drożność przewodu kominowego (komin jest w tym przypadku nieodzowny) i tak dalej. Pompa ciepła będzie doskonałym wyborem w sytuacji, gdy projekt domu od samego początku zakłada wykorzystanie systemu niskotemperaturowego (ogrzewanie podłogowe, ścienne). We współpracy z takim systemem pompa ciepła osiąga największą sprawność.

Dodatkowo system z pompą ciepła może zastąpić klimatyzację w lecie. Co prawda nie chłodzi on domu tak dobrze jak klasyczna klimatyzacja, ale na pewno jest tańszy w eksploatacji.