Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Co się może popsuć w pompie ciepła?

Co się może popsuć w pompie ciepła?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Pompy ciepła to jedne z najmniej awaryjnych urządzeń wykorzystywanych do poboru ciepła. Dobrze zaprojektowana instalacja, połączona z wysokiej jakości pompą (np. Panasonic Aquarea), będzie działać bezproblemowo kilkanaście lat. Oczywiście, jak w każdym urządzeniu, także w pompie ciepła, może się coś zepsuć. Na szczęście, jest tego niewiele.

Regularne przeprowadzenie przeglądów serwisowych pompy ciepła i całej instalacji niskotemperaturowej zgodnie z zaleceniami producenta, pozwoli na uniknięcie większości możliwych awarii całego systemu grzewczego. Do najbardziej rozpowszechnionych rodzajów sytuacji awaryjnych w pompach ciepła należą:

  • Zbyt niskie ciśnienie czynnika roboczego – występuje, gdy dolne źródło ciepła nie dostarcza go do układu w dostatecznym stopniu (temperatura jest za niska). W takiej sytuacji czynnik roboczy nie ulega odparowaniu, co grozi zalaniem sprężarki lub zatarciem jej elementów. Gdy zostanie wykryty fakt niedostatecznego odparowania czynnika roboczego, urządzenie dla bezpieczeństwa zostaje wyłączone.
  • zbyt wysokie ciśnienie czynnika roboczego – sytuacja odwrotna do poprzedniej. Ma miejsce, jeśli pompa na zbyt dużą moc w stosunku do zapotrzebowania gospodarstwa domowego. W takiej sytuacji czynnik roboczy nie jest w stanie oddać ciepła do wnętrza domu, więc nie może się skroplić, aby ponownie stać się nośnikiem ciepła z dolnego źródła.
  • zbyt niska temperatura glikolu w obiegu źródła dolnego – czynnik roboczy, którym najczęściej jest glikol, nie nagrzewa się w wystarczającym stopniu, co oznacza, że dom nie będzie dostatecznie ogrzany. Problem wynika najczęściej z ustawienia zbyt dużej prędkości przepływu w pompie lub z użycia dolnego źródła o zbyt małej wydolności.
  • zbyt niskie ciśnienie w obiegu dolnego lub górnego źródła ciepła – spowodowane jest nieszczelnością układu, więc wystarczy tylko zlokalizować źródło przecieku, aby problem zniknął. Nieszczelności najczęściej występują na łączeniu rur, więc należy unikać ich w przypadku, gdy są poprowadzone w gruncie lub wylewkach.