Ogrzewanie niskotemperaturowe

Ogrzewanie niskotemperaturowe

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Ogrzewanie niskotemperaturowe najlepiej współpracuje z dolną pompą ciepła w ramach systemu ogrzewania centralnego. Co dokładnie kryje się pod określeniem „ogrzewanie niskotemperaturowe”?

W największym skrócie można stwierdzić, że ogrzewanie niskotemperaturowe charakteryzujące się obniżoną temperaturą czynnika grzewczego w systemach centralnego ogrzewania. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne ze względu na, to że wpływa zarówno na poprawę komfortu cieplnego, jak również na polepszenie jakości powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Ogrzewanie niskotemperaturowe pozwala ponadto na redukcję negatywnego wpływu na środowisko. System takiego ogrzewania może współpracować nie tylko z dolną pompą ciepła, ale także z kolektorami słonecznymi. Ogrzewanie niskotemperaturowe skorelowane z pompą ciepła to najlepsze rozwiązanie dla osób, które rozważają zainstalowanie pompy jako źródła ciepła w domu. Jest tak dlatego, że pompa osiąga wówczas najlepsza efektywność. Taki zestaw jest też najbardziej korzystny pod kątem ekonomicznym.

Wyróżniamy następujące rodzaje ogrzewania niskotemperaturowego:

  • ogrzewania podłogowe,
  • ogrzewania ścienne,
  • ogrzewania sufitowe,
  • płaszczyznowe ogrzewania powietrzne,
  • ogrzewania konwekcyjne (o obniżonej temperaturze),
  • ogrzewania powietrzne.

Ogrzewanie podłogowe to wybór najpopularniejszy i najbardziej optymalny zarazem. W domu ścian nie zajmują grzejniki, więc pozwala to na więcej swobody przy aranżacji wnętrza. Rozwiązanie to polega na umieszczeniu rur w warstwie wylewki podłogowej z jastrychu. Posadzka pełni więc role wielkopowierzchniowego grzejnika. Podłoga od podwyższonej temperaturze powoduje, że nie marzną stopy. Jednocześnie nie wpływa ujemnie na tzw. temperaturę odczuwalną (wypadkową temperatury powietrza, temperatur ścian i podłóg), a właśnie to decyduje o poczuciu komfortu cieplnego.