Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

W Sanoku powstaną fotowoltaiczne carporty

W Sanoku powstaną fotowoltaiczne carporty

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Kolejny dowód na to, że energetyka słoneczna może być z powodzeniem wykorzystywana na wiele, niekiedy bardzo wyjątkowych, sposobów, pojawi się niebawem w Sanoku.

Tamtejszy Miejski Ośrodek Kultury i Sportu planuje budowę carportów, czyli wiat na parkingach samochodowych, donosi serwis gramwzielone.pl.

Na dachach wiat mają zostać zamontowane baterie słoneczne. Carporty mają stanowić zadaszenie dla 160 miejsc parkingowych. Staną przy obiektach sportowych na terenie miasta. Powierzchnia wiat ma mieć 1680 m2 powierzchni, co oznacza, że zamontowane na nich panele słoneczne będą mogły generować 360 MWh energii rocznie.

Takie rozwiązanie ma zapewnić oszczędności w wysokości przynajmniej 200 tys. zł co roku. To spora suma, bo sanocki MOKiS wydaje na energię elektryczną średnio 1 mln zł rocznie.

Koszt przeprowadzenia inwestycji wyceniono na maksymalnie 7,5 mln zł. Część środków ma pochodzić z dotacji unijnych. Sanok nie jest pionierem, jeśli chodzi o fotowoltaiczne wykorzystanie carportów. Wcześniej podobna instalacja stanęła na parkingu rzeszowskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji – 40 carportów dostarcza tam energii elektrycznej pochodzącej z promieni słonecznych o łącznej mocy 170 kW.

Kiedy fotowoltaiczne carporty zawitają do innych miast i miasteczek na terenie Polski? Oby jak najszybciej.