Pompa ciepła – sposób na szybkie ogrzewanie

Pompa ciepła – sposób na szybkie ogrzewanie

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W ubiegłym roku zima nie była zbyt sroga, ale to nie wcale nie będzie reguła. Postępujące ocieplenie klimatu oznaczać będzie, że czekają na tropikalne lata (mieliśmy już przykład w sierpniu) oraz bardzo mroźne okresy zimowe. Jeżeli posiadany system grzewczy okaże się w takim przypadku niewystarczający, alternatywa to powietrzna pompa ciepła.

Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie korzystne z kilku powodów. Po pierwsze, nie wymaga corocznego kupowania opału lub paliwa grzewczego, bo ciepło pozyskiwane jest z powietrzna na zewnątrz. Oznacza to, że mamy do czynienia z systemem grzewczym o wiele bardziej korzystnym ekonomiczne. Po drugie, pompa ciepła nie emituje do atmosfery żadnych produktów będących efektem spalania (bo nie dochodzi w niej do takiego zjawiska), więc jest to rozwiązanie czyste i ekologicznie.

Po trzecie, instalacja powietrznej pompy ciepła nie jest czasochłonna. Polega na podłączeniu pompy do istniejącego systemu grzewczego, przygotowaniu hydrauliki oraz przeprowadzeniu rozruchu. W niektórych przypadkach może to zająć mniej niż 10 godzin, co jest ważne w przypadkach, gdy inwestor chce jak najprędzej uruchomić ogrzewanie pompą, bo dotychczas używane źródła ciepła są za mało efektywne, aby dostatecznie ocieplić pomieszczenia w domu.

Oczywiście uwzględnienie systemu grzewczego z pompą ciepła już na etapie budowy domu pozwoli dodatkowo zaoszczędzić, bo wówczas można od razu zamontować ogrzewanie podłogowe (najlepiej współpracuje z pompą) oraz zrezygnować z budowy komina oraz składu opału, które nie będą przecież konieczne.

Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe dostosowanie funkcjonującego w domu systemu grzewczego do podłączenia pompy ciepła. Może to być szczególnie polecane, gdy budynek nie jest odpowiednio uzbrojony. Jeżeli piec centralnego ogrzewania jest „węglożerny”, a nie do domu nie jest możliwe podłączenie gazu lub dostawy np. ekogroszku są utrudnione, wówczas pompa ciepła to idealne rozwiązanie.