Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Powstały najwydajniejsze panele słoneczne na świecie

Powstały najwydajniejsze panele słoneczne na świecie

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Październik przyniósł kolejne przełomowy moment w dziedzinie fotowoltaiki – na początku miesiąca pobity został rekord wydajności przemysłowych paneli słonecznych. To wielki sukces firmy SolarCity, która zajmuje się projektowaniem i produkcją systemów wykorzystujących energię odnawialną.

Rekord największej na świecie wydajności został potwierdzony przez niezależne Centrum Testów Energii Odnawialnej (RETC) i wynosi 22,04 proc. Poprzednio najwyższe miejsce na podium zajmowała firma SunPower – ogniwa fotowoltaiczne jej produkcji miały ten sam rozmiar, jednakże generowały mniejszą ilość energii na metr kwadratowy – tylko 21,5 proc.

Zdaniem ekspertów, dzisiejsze panele słoneczne potrafią przekonwertować jedynie od 14 do 20 procent całkowitej energii płynącej z promieniowania słonecznego na użytkową energię elektryczną. Produkowane przez SolarCity panele słoneczne mają natomiast osiągnąć wyższą szczytową wartość 22,04 proc. wydajności, co oznacza że w energię elektryczną uda się zamienić aż 22 proc. energii słonecznej.

Zwiększenie wydajności o 0,5 punktu procentowego to nie jedyna zaleta paneli słonecznych firmy SolarCity. Również koszt produkcji ogniw został znacząco zredukowany, co przełoży się przede wszystkim na znacznie niższe ceny dla klientów. Superwydajne przemysłowe panele słoneczne mają być dostępne m.in. dla rodzin, firm, szkół oraz farm solarnych, a rozpoczęcie ich produkcji odbędzie się jeszcze w tym miesiącu w pilotażowej fabryce firmy. Pierwsze egzemplarze superwydajnych ogniw fotowoltaicznych mają trafić do klientów już do końca bieżącego roku.