Droga z paneli słonecznych? Witamy we Francji

Droga z paneli słonecznych? Witamy we Francji

Choć kilka miesięcy temu na blogu Budotomu pisaliśmy już o ulicy budowanej z paneli słonecznych, najświeższe informacje ze świata pokazują nam, że ta nietypowa solarna nawierzchnia wciąż zyskuje na popularności. Niedawno jej tropem poszła Francja, realizując projekt drogi wyłożonej panelami fotowoltaicznymi.

Francuska firma Colas we współpracy z instytutem INES (Institut National de L`Energie Solaire) od ponad pięciu lat prowadziła prace badawcze nad drogą złożoną z paneli słonecznych. Choć przedsiębiorstwo od początku swojego istnienia zajmuje się budową infrastruktury, to jednak ten projekt z pewnością do łatwych nie należał.

Projekt budowy prototypowej drogi nosi nazwę Wattway, a jeden jej kilometr ma przynieść energię wystarczającą do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd ulicznego oświetlenia w 5-tysięcznej miejscowości. Wyłożona panelami fotowoltaicznymi droga o powierzchni 20 m kw. ma zatem produkować energię w ilości wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego. Ponadto solarną drogę cechuje niezwykła trwałość i uniwersalność – po jej powierzchni mogą jeździć nawet auta ciężarowe, a instalacja jest odpowiednia dla każdego typu nawierzchni.

Według firmy Colas używanie fotowoltaicznej infrastruktury z biegiem czasu będzie zyskiwać na popularności i stawać się czymś powszechnym. Energetyka odnawialna powoli, lecz systematycznie wkrada się bowiem do naszego życia. Czy za kilkanaście lat codziennością będzie poruszanie się samochodami z silnikami zasilanymi bateriami słonecznymi po drogach zbudowanych z paneli fotowoltaicznych? Czas pokaże.