Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Rola falownika w instalacji fotowoltaicznej

Rola falownika w instalacji fotowoltaicznej

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Falownik (inwerter) to jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, to właśnie on jest odpowiedzialny za przekształcanie energii powstałej dzięki ogniwom słonecznym. To jednak nie jedyna funkcja tego niezastąpionego urządzenia.

Falownik przetwarza uzyskany z modułów fotowoltaicznych prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC), dostosowany do wymogów publicznej sieci elektroenergetycznej. Urządzenie to służy jednakże w dużej mierze także do monitoringu instalacji fotowoltaicznej. Termin falownik nawet laikom kojarzy się z pojęciem MPPT (ang. Maximum Power Point Tracking), czyli śledzenia punktu mocy maksymalnej. To właśnie ten element ma za zadanie optymalnie dobierać parametry pracy modułu w oparciu o czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura czy oświetlenie. W zależności od typu wybranego inwertera, posiada on od jednego do kilku takich regulatorów technologii MPPT. Im szerszy jest zakres ich napięcia, tym falownik lepiej radzi sobie ze złymi warunkami pogodowymi.

Nowoczesne inwertery pozwalają także na dokładną analizę pracy instalacji oraz na zdalne przesyłanie właścicielowi informacji na ten temat za pomocą modułów Wi-Fi. W ten sposób nie musimy się martwić o stan naszej instalacji gdziekolwiek jesteśmy. Kolejną istotną funkcją inwerterów jest odcinanie systemu fotowoltaicznego od sieci w przypadku przerwania dopływu prądu – ta niezwykle ważna rola pozwala na zabezpieczenie całej instalacji przed uszkodzeniem.

Inwerter ma kluczowy wpływ na pracę całej instalacji fotowoltaicznej, stanowiąc przysłowiowe serce systemu. Planując zakup falownika, warto rozważyć więc kupno urządzenia sprawdzonego producenta, ponieważ dzięki niemu nasza instalacja będzie pracowała w stu procentach sprawnie oraz bezawaryjnie.