Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Największa farma fotowoltaiczna na Węgrzech już działa

Największa farma fotowoltaiczna na Węgrzech już działa

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Od niedawna Węgrzy mogą się cieszyć z nowej elektrowni fotowoltaicznej. Ta nowoczesna konstrukcja posiada 72 480 moduły solarne oraz moc całkowitą w wysokości co najmniej 16 MW. To największa tego typu instalacja w kraju.

Uruchomieniem nowej instalacji fotowoltaicznej na terenie Węgier może poszczycić się spółka RWE, czyli duży gracz na rynku obrotu energią. Konstrukcja zbudowana jest ok. 2 km od miasta Visonta (leżącego na północny-wschód od Budapesztu), na terenie zlikwidowanego zbiornika osadu, który przez ostatnie 20 lat stał niezagospodarowany.

Na uruchomioną właśnie farmę fotowoltaiczną składają się 72 480 moduły fotowoltaiczne o mocy nominalnej 255 W każdy, przez co cała instalacja będzie dysponować mocą około 16 MW. Dzięki odpowiedniemu poziomowi nasłonecznienia na terenie Węgier, farma fotowoltaiczna o tak wielkiej mocy będzie mogła zaopatrywać w energię odnawialną niemalże 4 000 gospodarstw domowych. To największy obiekt tego typu w całych Węgrzech – pod koniec 2014 roku łączna moc wszystkich zainstalowanych ogniw słonecznych na terenie tego kraju wynosiła zaledwie około 80 MW.

Węgierska farma fotowoltaiczna, oprócz niewątpliwych korzyści płynących z wytwarzania energii odnawialnej, przysłuży się środowisku także na wiele różnych sposobów. Do jej zalet należy między innymi zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także obniżenie krajowej emisji CO2. Taka zmiana będzie miała ogromny wpływ na ochronę nie tylko zasobności portfeli, lecz także klimatu całego świata.