Pompa ciepła w starym domu

Pompa ciepła w starym domu

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

O zaletach ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła pisaliśmy już nie raz, to rozwiązanie wciąż jednak zyskuje na popularności. Sięgają po nie głównie osoby planujące budowę domu, choć zdarza się, że pompa ciepła montowana jest również w ramach zmiany systemu grzewczego w domu już istniejącym. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Choć każdy budynek można ogrzewać pompą ciepła, to jednak nie zawsze się to kalkuluje. Część takich inwestycji może być pozbawiona sensu – przede wszystkim mowa tutaj o domach posiadających kiepski system termoizolacji, których ogrzewanie zawsze będzie wymagające oraz kosztowne. Zatem w kwestii budynku najważniejsze jest ocieplenie – łatwiej będzie ogrzać większy, dobrze ocieplony budynek niż niewielki domek o kiepskiej, niestarannej termoizolacji.

O opłacalności inwestycji w modernizację systemu grzewczego decyduje głównie wysokość strat ciepła w danym budynku. Jeśli są duże to należy rozważyć zwiększenie powierzchni grzejników (co może być kłopotliwe w starym domu) bądź zwiększenie temperatury grzejników (warunek często niemożliwy do spełniania przez pompę ciepła). Urządzenie to zainstalowane w domu z nieefektywnym ociepleniem musi przede wszystkim posiadać wyższą moc, co generuje niestety wyższe koszty inwestycji. Ze względu na pracę w niekorzystnych warunkach pompa ciepła może także działać w sposób mało ekonomiczny.

Czy zatem inwestycja w pompę ciepła jest zupełnie nieopłacalna w przypadku starych domów? Jeśli straty ciepła w budynku są duże to przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o ich zredukowaniu – często wystarczy do tego wymiana starych okien i drzwi bądź ocieplenie ścian zewnętrznych. Dzięki takiej termomodernizacji będziemy mogli kupić tańszą pompę o mniejszej mocy, a koszty ogrzewania naszego domu będą dużo niższe bez względu na rodzaj zastosowanego systemu grzewczego.