Darmowy prąd w Teksasie dzięki OZE

Darmowy prąd w Teksasie dzięki OZE

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W godzinach nocnych mieszkańcy Teksasu mogą cieszyć się darmowym dostępem do prądu elektrycznego. Stan ten zawdzięczają nadprodukcji energii wiatrowej, której Teksas jest największym producentem na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Teksas to stan, który posiada bardzo bogato rozbudowaną sieć elektrowni wiatrowych – około 10% prądu produkowanego w tym regionie pochodzi właśnie z tego źródła. Infrastruktura farm wiatrowych nie łączy się jednak bezpośrednio z siecią energetyczną reszty kraju. Z tego powodu operatorzy nie mają jak pozbywać się nadwyżek energii wiatrowej, której Teksas jest największym producentem w całym USA. Aby zminimalizować ryzyko obciążenia sieci, sprzedawcy energii w porze nocnej oferują swoim klientom prąd za darmo.

Mieszkańcy Teksasu mogą korzystać z bezpłatnej energii przede wszystkim w godzinach między 21 a 6 rano. Odbiorcy prądu poprzez darmowy dostęp zachęcani są do wytężonej eksploatacji domowych urządzeń (np. pralek, zmywarek) właśnie w tych godzinach. Przestawienie się na tryb nocny oznacza więc dla wielu teksańskich gospodarstw domowych spore oszczędności w rachunkach.

Czy działania producentów energii podyktowane wynikają z dobroci serca? Farmy wiatrowe pracują najwydajniej w porach wieczornych oraz nocnych, natomiast wtedy zapotrzebowanie na energię spada – taka sytuacja może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych obciążeń sieci. Elektrowni wiatrowych nie da się wyłączyć w prosty i szybki sposób, zatem poprzez zwiększanie zużycia prądu w nocy zakłady energetyczne oszczędzają sobie problemów oraz kosztów związanych z nadpodażą energii wiatrowej. Można więc powiedzieć, że zarówno wilk syty, jak i owca cała.