Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Czy zima obniży sprawność pompy ciepła?

Czy zima obniży sprawność pompy ciepła?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Zima po raz kolejny zaskoczyła kierowców, a według prognoz meteorologów czeka nas w tym roku wyjątkowa ciężka przeprawa. Wzbudza to zaniepokojenie wszystkich posiadaczy pomp ciepła, czyli urządzeń, w których temperatura jest bardzo istotnym aspektem działania. Czy jest się czym martwić?

Działanie systemów instalacji grzewczej z przyłączoną pompą ciepła uzależnione jest od dwóch czynników zewnętrznych: temperatury na wejściu do pompy ciepła i temperatury zasilania systemu grzewczego. Temperatura na wejściu do pompy ciepła to temperatura uzyskana z dolnego źródła – jeśli jest ono podatne na działanie nieprzyjaznych warunków atmosferycznych, to będzie miało to również odzwierciedlenie w spadku wydajności pompy ciepła.

Podatność dolnego źródła na niskie temperatury powietrza zewnętrznego zależy głównie od jego rodzaju. Oczywiście najmniej uzależnione od warunków zewnętrznych są źródła sztuczne, takie jak gazy, ścieki i ciecze, które są ogrzewane podczas procesów technologicznych. Niestety są one rzadko wykorzystywane w domkach jednorodzinnych – w nich przeważają źródła naturalne.

W przypadku źródeł naturalnych optymalna temperatura działania pompy ciepła bywa różna. W przypadku wody gruntowej jest to 8-12 °C, wody powierzchniowej i gruntu: -3 do 5 °C a powietrza: -20 do 30 °C. Najmniej podatnym na warunki atmosferyczne rodzajem źródła naturalnego jest kolektor gruntowy pionowy oraz wody gruntowe, ponieważ głęboko pod ziemią niekorzystne warunki atmosferyczne mają niewielki wpływ na temperaturę.

Negatywne konsekwencje zimowej pogody zależą więc w dużej mierze od wyboru dolnego źródła pompy ciepła. Konsekwencją mroźnej zimy może być spadek sprawności pompy ciepła i konieczność zastosowania dodatkowego źródła grzewczego, jednak nie przy wszystkich rodzajach źródeł problem ten występuje.