Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Jak konserwować instalację fotowoltaiczną?

Jak konserwować instalację fotowoltaiczną?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Instalacja fotowoltaiczna to system stosunkowo bezawaryjny, przygotowany do służenia nam przez wiele lat. Jednakże nawet tak bezobsługowe urządzenie wymaga cyklicznego doglądania i odpowiedniej pielęgnacji. W jaki sposób konserwować instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna z biegiem czasu ulega różnym zabrudzeniom, które mogą mieć znaczący wpływ na spadek jej wydajności. Kurz, ptasie odchody czy pyłki roślin osiadają na powierzchni ogniwa fotowoltaicznego, działając jak filtr i ograniczając przejście promieniowania słonecznego przez szyby. Zacienienie choćby niewielkiego fragmentu ogniwa w panelu znacząco przekłada się na zmniejszenie ilości uzyskanej energii baterii słonecznej, a nawet całego stringa połączonych ze sobą paneli.

Na rynku istnieją panele z efektem samoczyszczącym, który sprawia, że zanieczyszczenia są spłukiwane z powierzchni ogniwa wraz z deszczem. Niestety nie zawsze pozostawia to nasz panel w idealnej czystości. Warto więc kilka razy do roku samemu zakasać rękawy. Samodzielne czyszczenie płyty czołowej modułów polega przede wszystkim na myciu paneli. Możemy posłużyć się w tym celu samą wodą bądź dodać nieco neutralnego, delikatnego środku do mycia. Nie używajmy do tego myjki ciśnieniowej, która mogłaby zarysować i uszkodzić powierzchnię panela. Wystarczy gąbka lub specjalna myjka. Takie czyszczenie najlepiej podjąć wcześnie rano – pozwoli to uniknąć niebezpiecznego mycia rozgrzanych ogniw.

Poza cyklicznym czyszczeniem system fotowoltaiczny wymaga jeszcze kilku innych działań konserwujących, np. usuwania elementów mogących rzucać cień na moduł (gałęzie drzew). Zależnie od pory roku, z powierzchni paneli słonecznych należy usuwać liście oraz, w przypadku zimy, śnieg . Regularna konserwacja powinna zapewnić nam właściwie działanie i trwałość instalacji fotowoltaicznej przez wiele, wiele lat.