Darmowe systemy PV dla najbiedniejszych

Darmowe systemy PV dla najbiedniejszych

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Instalacje fotowoltaiczne, choć wpływają pozytywnie na wysokość naszych rachunków za energię, same do najtańszych jednak nie należą. Wysoka cena jest często jedynym powodem, który powstrzymuje większość polskich gospodarstw domowych przed zakupem własnego systemu fotowoltaicznego. A gdybyśmy tak otrzymali go za darmo?

Na taki pomysł wpadły władze Peru, chcąc poprawić warunki życia swoich obywateli oraz usprawnić sieć energetyczną kraju. Głównym zamierzeniem projektu jest zapewnienie ponad dwóm milionom mieszkańców stałego dostępu do elektryczności – cała ta energia ma pochodzić z OZE.

Pierwszy etap projektu zakłada rozdanie 50 tysięcy systemów fotowoltaicznych. Mają one trafić do najuboższych rodzin pochodzących z terenów, do których nie dotarła jeszcze sieć energetyczna. Instalacja paneli ma zapewnić ludziom stały dostęp do elektryczności, przede wszystkim do oświetlenia. Władze Peru udowadniają w ten sposób, że na sercu leżą im problemy najuboższych mieszkańców, którzy wydają swoje skromne oszczędności na szkodliwe dla zdrowia paliwa, używane w lampach naftowych.

W tej chwili dostęp do energii elektrycznej ma zaledwie 66 proc. mieszkańców Peru, realizacja tego programu jest więc wielkim krokiem uczynionym w kierunku rozwinięcia sieci energetycznej na terenie całego kraju. Według prognoz swoich twórców, cała akcja ma do końca 2016 roku podnieść poziom elektryfikacji Peru do 95 proc.

Narodowy Program Elektryfikacji Fotowoltaicznej Gospodarstw Domowych ruszył oficjalnie 8 lipca i do tej pory w prowincji Contumaza zainstalowano już co najmniej 1601 paneli fotowoltaicznych. Niedługo uruchomiony ma zostać przetarg na instalację kolejnych paneli PV, można się więc spodziewać również pobudzenia przemysłu powiązanego z fotowoltaiką na terenie Peru. Do końca działań przewidziane jest rozdanie jeszcze 12 500 ogniw fotowoltaicznych.