Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Dlaczego należy unikać zacienienia instalacji fotowoltaicznej?

Dlaczego należy unikać zacienienia instalacji fotowoltaicznej?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Ogniwa fotowoltaiczne osiągają maksymalną wydajność wyłącznie wtedy, kiedy ustawione są w optymalnej pozycji. Odpowiedni montaż zakłada przede wszystkim miejsce całkowicie nasłonecznione, aby instalacja mogła absorbować jak najwięcej promieniowania słonecznego.

Przy montażu instalacji fotowoltaicznej najbardziej istotnym jest, aby uniknąć zacienienia konstrukcji. Zjawisko to występuje w momencie, gdy część panelu fotowoltaicznego zostanie czasowo bądź długotrwale odcięta od promieniowania słonecznego. Taki efekt wywołuje np. pokrywa śnieżna, opadłe liście czy cień rzucany przez okoliczne drzewa lub budynki – jednym słowem wszystkie te elementy, które zasłaniają ogniwom dostęp do słońca.

Zacienienie instalacji jest niepożądane ze względu na znaczny spadek energii uzyskiwanej z paneli, do których promieniowanie słoneczne nie może w pełni docierać. Z tym zjawiskiem związane jest także niebezpieczne dla całej instalacji rozgrzanie zacienionego ogniwa, które może doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń.

Doskonałym miejscem do montażu ogniw fotowoltaicznych jest płaski teren, całkowicie pozbawiony jakiegokolwiek zacienienia. Zakłada to niestety, że w pobliżu naszej instalacji nie mogą znajdować się wysokie drzewa czy też jakiekolwiek budynki. Również elementy na pozór nie stanowiące przeszkody (np. kominy, daszki bądź słupy energetyczne) mogą powodować odcięcie od promieni słonecznych części naszych paneli słonecznych. Z tego powodu istotnym jest, aby przed wyborem miejsca na instalację sprawdzić, czy będzie ona stała w pełnym słońcu o każdej porze dnia.