Największy na świecie carport powstaje w Chinach

Największy na świecie carport powstaje w Chinach

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W pierwszej połowie 2015 roku w Chinach rozpoczęła się  budowa największego na świecie solarnego carportu – parkingu, którego zadaszenie będzie wykonane z modułów fotowoltaicznych. Cała konstrukcja ma posiadać moc równą wszystkim panelom słonecznym w Polsce.

Chiński carport powstaje w mieście Ningbo, w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach, obok kompleksu fabryk Volkswagena. Miejsce docelowo ma służyć jako parking dla pracowników i przystosowane będzie do pomieszczenia przynajmniej 20 tysięcy pojazdów. Na tym etapie inwestycji do utworzenia konstrukcji używane są moduły PV 255 W firmy Risen Energy. Łączna moc całego carportu ma wynosić 55 MW. To oznacza, że ten potencjał będzie porównywalny do łącznej mocy wszystkich zainstalowanych do tej pory systemów fotowoltaicznych w Polsce. Dotychczas największym carportem na świecie była instalacja wykonana w Arabii Saudyjskiej, która dostarcza aż 10,5 MW.

Carport budowany w Chinach ma zająć powierzchnię około 20 boisk piłkarskich. Jak informuje producent modułów fotowotaicznych – firma Risen Energy – po całkowitym ukończeniu inwestycji będzie to nie tylko największy carport na świecie, ale także największa instalacja fotowoltaiczna typu BIPV (Building Integrated Photovoltaics). Termin ten oznacza największą konstrukcję, w której standardowe materiały budowlane zastąpione zostały elementami fotowoltaicznymi. Budowa największego carportu na świecie to próba zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska oraz natężenia ruchu samochodowego na terenie Chin. Inwestycja ma propagować korzystanie z energii odnawialnej i poszerzać wiedzę na jej temat.