Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Miasto grzechu w 100 proc. ekologiczne

Miasto grzechu w 100 proc. ekologiczne

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Las Vegas jest na dobrej drodze do zostania największym miastem w USA, które w całości przejdzie na zasilanie zieloną energią. Do sfinalizowania przedsięwzięcia zostało już jedynie kilka formalności.

Kojarzone przede wszystkim z hazardem i rozpustą miejsce może niebawem całkowicie zmienić swoje oblicze. Położone w stanie Nevada miasto grzechu ma być bowiem w całości zasilane energią ze źródeł odnawialnych. Pomysł ten wyszedł od burmistrz Las Vegas – Carolyn Goodman i szybko przeszedł w fazę realizacji.

Władze miasta podjęły w tym celu rozmowy z zarządem dedykowanej farmy fotowoltaicznej, która w tym roku powstała w pobliżu miasta. Farma Boulder Solar została zbudowaną specjalnie z myślą o zasilaniu Las Vegas i powstała we współpracy NV Energy oraz SunPower. Firmy te podjęły się dostarczania miastu zielonej energii w takiej ilości, aby ta pokrywała 100 proc. jego zapotrzebowania. Pod względem liczby ludności Las Vegas to miasto niewiele większe od Poznania, natomiast wybudowana farma PV ma łączną moc 100 MW.

Obecnie do zakończenia procesu przejścia na zieloną energię pozostało już tylko kilka kroków prawnych. Umowa partnerska przed wejściem w życie musi zostać ratyfikowana przez Urząd Miejski, a następnie zatwierdzona przez władze stanu Nevada.

„Jeśli uda się zrealizować to porozumienie, to będziemy pierwszym miastem naszej wielkości, które w pełni przeszło na zasilanie ze źródeł odnawialnych” – mówi burmistrz Las Vegas Carolyn Goodman.

Na całkowite czerpanie energii z OZE planują przejść także Hawaje. Natomiast władze stanu Nowy Jork już zapowiedziały wprowadzenie programu 50-procentowego udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym.