Tatrzański Park Narodowy stawia na OZE

Tatrzański Park Narodowy stawia na OZE

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W szkółce leśnej w Kościelisku uruchomiona zostanie największa do tej pory elektrownia fotowoltaiczna na terenie parku. Nowo powstała instalacja składa się ze 105 paneli polikrystalicznych, a prace nad jej uruchomieniem potrwają do końca bieżącego roku.

Elektrownia PV została wybudowana w Kościelisku, w którym znajduje się szkółka leśna Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną ma zasilać system nawadniania sadzonek drzew hodowanych na potrzeby TNP, a także wspomagać inne struktury objęte działaniem szkółki oraz zapewniać energię elektryczną dla zaplecza socjalnego pracowników. Niewykorzystany nadmiar energii przekazywany będzie do sieci dystrybucyjnej, aby możliwe było jego użycie na terenie innych szkółek TPN.

Póki co instalacja jest nadal w fazie rozruchu, jednakże już do końca bieżącego roku ma popłynąć z niej prąd. Elektrownia fotowoltaiczna złożona ze 105 paneli polikrystalicznych ma posiadać moc 25,25 kW do wykorzystana na potrzeby szkółkarstwa w parku narodowym. Cała inwestycja warta jest ponad 160 tysięcy złotych, a do jej częściowego sfinansowania wykorzystano środki z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych.

Tatrzański Park Narodowy staje się bardziej ekologiczny nie tylko dzięki pozyskiwaniu energii ze Słońca. Kolejną inwestycją TPN jest bowiem system pozyskujący deszczówkę, który dodatkowo zamontowano na panelach słonecznych. Woda spływająca po nich ma ściekać aż pod ziemię, wprost do ogromnego zbiornika. Tam przechowywana będzie do momentu suszy, kiedy to pracownicy wykorzystają ją do podlewania sadzonek w szkółce.