Do 2050 roku powstanie światowa sieć przesyłu energii?

Do 2050 roku powstanie światowa sieć przesyłu energii?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Chiński operator State Grid Corporation of China chce połączyć siecią największe na świecie elektrownie, tworząc międzynarodową instalację przesyłową. Koncern zamierza opleść cały świat siecią kabli już do 2050 roku.

Autorem projektu jest koncern State Grid Corporation of China, który promował to innowacyjne rozwiązanie na konferencji w Berlinie. Dzięki budowie takich połączeń kablowych ma być możliwe przesyłanie energii w obrębie całego świata. To nie pierwszy plan tego typu. W ubiegłej dekadzie w Europie huczało na temat projektu importu energii z elektrowni słonecznych na Saharze. Jednak prace nad tym projektem zostały wstrzymane z powodu ogromnych kosztów oraz wybuchu wojny w Libii.

Chiński operator również skupia się w szczególności na pozyskiwaniu energii z odnawialnych i ekologicznych źródeł. W przypadku powodzenia tego śmiałego zamiaru już za kilkadziesiąt lat moglibyśmy kupować prąd np. z ogromnych elektrowni słonecznych zainstalowanych na pustyni. Projekt ten z pewnością ma wielki potencjał, jednakże może być niebywale trudny do zrealizowania. Nie powstał żaden kosztorys tego odważnego przedsięwzięcia, jednak w grę wchodzić będą zapewne niewyobrażalne kwoty. Na przeszkodzie mogą stanąć też różnorakie konflikty na świecie, które przecież ciężko przewidzieć.

Do tej pory brakuje również informacji na temat technologii, w jakiej światowa sieć przesyłu energii miałaby być wykonana. Do budowy instalacji wiatrowych oraz słonecznych konieczne będą jednak niezliczone ilości podzespołów złożonych z pierwiastków ziem rzadkich. Handel takim surowcem już od wielu lat zmonopolizowany jest przez Chiny, dlatego projekt stworzenia takiej sieci niezwykle opłaca się właśnie Chińczykom.