Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Czy warto instalować rekuperator?

Czy warto instalować rekuperator?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Na łamach naszego bloga tłumaczyliśmy już, co warto wiedzieć o procesie rekuperacji. Choć temperatura tej zimy na razie jest zaskakująco wysoka, to synoptycy zapowiadają już nadciągające siarczyste mrozy. Czy w takich warunkach rekuperator ma realny wpływ na zmniejszenie naszych rachunków za ogrzewanie?


Rekuperator pomaga wentylować pomieszczenia mieszkalne, jednocześnie pozwalając odzyskać ciepło w energooszczędny sposób. Zostaje ono pobrane z wydmuchiwanego na zewnątrz zanieczyszczonego i nieświeżego powietrza, a następnie wykorzystywane do ogrzewania powietrza świeżego, zasysanego i nawiewanego do pomieszczeń.

W obecnym budownictwie króluje trend montażu bardzo szczelnych okien oraz drzwi, które zamykają dom przez zimnem. Niestety rzadko pod uwagę brana jest ogromna wada takiego rozwiązania, a mianowicie pozbawienie budynku odpowiedniej wentylacji. Sprawnie zainstalowany system rekuperacji niweluje te mankamenty i przede wszystkim zapewnia stałą obecność świeżego powietrza w domu o każdej porze roku (w dodatku bez konieczności otwierania okien i niezależnie od czynników atmosferycznych).

Montaż rekuperatora niesie za sobą także ogromne oszczędności – tym większe, im lepiej zbudowany jest budynek. Jeśli będzie on świetnie ocieplony i szczelny to straty poniesione z powodu wentylacji obniżą się co najmniej o 50%. To oznacza dużo niższe rachunki za ogrzewanie.

Jednakże oszczędności w portfelu to nie najważniejsza zaleta tego systemu. Przede wszystkim ma on korzystny wpływ na nasze zdrowie. Rekuperator jest wręcz niezbędny, aby w dobrze wyizolowanym budynku zachodziła normalna wymiana powietrza, bez narażania mieszkania na zawilgocenie i rozwój toksycznych pleśni oraz grzybów. W dodatku urządzenie posiada filtr, który usuwa z powietrza dużą część zanieczyszczeń (np. kurz, roztocza), dzięki czemu idealnie nadaje się np. dla alergików.