Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Klimatyzacja samochodowa już od dawna nie jest dla Polaków oznaką luksusu – stała się natomiast urządzeniem, bez którego wprost nie możemy się obejść. To właśnie ona pozwala nam na komfortową jazdę w każdych warunkach pogodowych. Wciąż jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak o nią prawidłowo dbać.

 

By ten cudowny wynalazek służył nam bezawaryjnie przez wiele lat, należy go prawidłowo eksploatować. Przede wszystkim odnosi się to do kilku prostych zasad: latem, kiedy samochód jest rozgrzany, nie należy włączać klimatyzacji od razu. Musimy najpierw otworzyć wszystkie okna i nieco przewietrzyć auto, a dopiero potem włączyć obieg. To znacząco ułatwi schłodzenie samochodu i zapobiegnie możliwym usterkom. Warto również pamiętać, że z klimatyzacji korzystamy dopiero przy zamkniętych oknach. Kolejną zasadą eksploatacji jest po prostu używanie klimatyzacji. Należy ją regularnie uruchamiać nawet w zimie – przez około 15 minut przynajmniej raz w tygodniu. Zapobiegnie to wysychaniu smarowanych olejem elementów urządzenia, a jednocześnie pomoże utrzymać klimatyzację w dobrej kondycji.

Raz w roku powinniśmy wybrać się z naszą klimatyzacją do wyspecjalizowanego serwisu. Należy bowiem wymienić w niej filtr kabinowy (jeśli na co dzień poruszamy się w mocno zapylonym środowisku to zalecane jest zrobić to przynajmniej dwa razy do roku), odgrzybić parownik, oczyścić kanały i wlot powietrza oraz skontrolować drożność kanału odprowadzającego skropliny. Przynajmniej co dwa lata powinniśmy także uzupełnić czynnik chłodzący i usunąć wilgoć z urządzenia. Pamiętajmy, aby regularnie sprawdzać ilość oleju w sprężarce – zaniedbanie tej czynności może mocno nas uderzyć po kieszeni.