Prezydent podpisał ustawę o OZE

Prezydent podpisał ustawę o OZE

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Niedawno na naszym blogu pisaliśmy o tym, dlaczego nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii przeprowadzana jest w takim pośpiechu. Naszemu rządowi zależało, aby wprowadzić ją w życie przed końcem roku – i to właśnie 31 grudnia kancelaria prezydencka poinformowała o podpisaniu dokumentu przez Andrzeja Dudę.

Prezydent złożył swój podpis pod nowelizacją ustawy o OZE dokładnie 30 grudnia, zaledwie kilka dni po przyjęciu jej przez parlament. Równocześnie Andrzej Duda podpisał także ustawę o efektywności energetycznej, dzięki czemu jeszcze przez rok będą obowiązywały dotychczasowe zasady wsparcia działań mających na celu oszczędzanie energii. Przez brak vacatio legis (czyli okresu „leżakowania” aktu prawnego przed jego wejściem w życie), nowelizacja ustawy o OZE weszła w życie z dniem 31 grudnia 2015 roku, zmieniając założenia dokumentu z lutego z 2015 roku.

Ustawa o OZE obowiązująca od 1 stycznia 2016 roku zmienia procedury sprzedaży nadwyżek wytwarzanej w mikroinstalacji energii oraz zasady rozliczania energii elektrycznej w okresach półrocznych. Jednak głównym celem nowelizacji, którą z takim zapałem wprowadzano w życie, jest odsunięcie w czasie początku obowiązywania nowych zasad dotyczących m.in. systemu aukcyjnego OZE oraz systemów wsparcia dla wytwórców zielonej energii w mikroinstalacjach o mocy od 3 kW do 10 kW. Nowe regulacje miały wejść w życie 1 stycznia – obecnie jednak planowana data początku ich obowiązywania to 1 lipca 2016 roku.

Dlaczego rządowi tak zależało na tym opóźnieniu? Według Ministerstwa Energii, pozwoli ono na doprecyzowanie strony prawnej i technicznej mających wejść w życie zmian dotyczących systemu aukcyjnego i wytwarzania zielonej energii.