Ochrona odgromowa dachowych instalacji fotowoltaicznych

Ochrona odgromowa dachowych instalacji fotowoltaicznych

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Spora część polskich domów przeważnie pozbawiona jest „odgromnika”, bo przecież nie zakładamy z góry najgorszego scenariusza i wierzymy, że nic złego nam się nie przydarzy. Tymczasem wystarczy zwykła burza, by nasza dachowa instalacja fotowoltaiczna uległa znacznemu uszkodzeniu. Jak temu zapobiec? Pomoże nam w tym specjalistyczna ochrona odgromowa.

Dom jednorodzinny z instalacją paneli słonecznych na dachu może poważnie ucierpieć podczas burzy, kiedy w instalację zlokalizowaną na naszym dachu uderzy piorun. Naszym urządzeniom systemu fotowoltaicznego grozi w takiej sytuacji poważne niebezpieczeństwo uszkodzenia. Chociaż ich obecność nie zwiększa ryzyka wyładowania to jednak są to urządzenia elektryczne i należy je objąć należytą ochroną.

Ochrona odgromowa zapewnia bezpieczeństwo przed bezpośrednim wyładowaniem piorunowym. Składają się na nią odpowiednio dobrane i należycie rozmieszczone układy zwodów pionowych i poziomych, czyli elementów, które są przeznaczone do przejęcia bezpośrednich wyładowań piorunowych. Układy takich zwodów tworzą przestrzeń chronioną. Jeśli umieścimy naszą instalację fotowoltaiczną w środku takiej przestrzeni chronionej to zapewnimy jej bezpieczeństwo przed negatywnymi skutkami bezpośredniego wyładowania piorunowego.

Utworzenie takiej powierzchni chronionej warto zlecić uprawnionemu projektantowi. Cała konstrukcja musi być bowiem zgodna z normami, a elementy instalacji fotowoltaicznej oraz instalacji odgromowej powinien dzielić odpowiedni odstęp izolacyjny, uniemożliwiający przeskoczenie iskry.