Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Światowy rynek fotowoltaiki w zeszłym roku wzrósł o 34%

Światowy rynek fotowoltaiki w zeszłym roku wzrósł o 34%

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Zbliża się koniec stycznia, więc pojawiają się pierwsze podsumowania zeszłorocznej kondycji światowego rynku fotowoltaicznego, a wraz z nimi także prognozy dla tego sektora na 2016 rok. 

Globalny rynek fotowoltaiki rozwija się w szybszym tempie niż spodziewali się tego analitycy. W zeszłym roku wzrost łącznej mocy zainstalowanych systemów PV na świecie przekroczył wszelkie założenia. Szacunki wskazywały, że w 2015 roku osiągnie on poziom 51 GW. Natomiast już w połowie 2015 roku zweryfikowano te prognozy i założono, że łączna moc zainstalowana przekroczy 55GW.

Tymczasem przez cały ubiegły rok zainstalowano aż 59 GW w nowych systemach fotowoltaicznych. Tak duży przyrost mocy ciężko przypisać jednemu państwu. To raczej zasługa ogólnoświatowego trendu popularyzowania energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Oczywiście, na rynku PV wyróżniły się jednak kraje, których wyniki przebiły zakładane osiągi. Należą do nich m.in. Indie (moc większa o 500 MW od planowanej) oraz Chiny (moc większa o 2,3 GW od planowanej). Stany Zjednoczone osiągnęły zgodnie z planem wynik 7 GW, jednak nadal jest to największy i najbardziej obiecujący rynek fotowoltaiki.

Mniejsze rynki także miały swój wkład w globalny sukces. W Japonii w ubiegłym roku zainstalowano nowe systemy PV o łącznej mocy 11 GW, w Meksyku ponad 5 GW, a w Wielkiej Brytanii około 4 GW. Niestety na tym polu Europa nie ma powodów do świętowania – inwestycje w OZE osiągnęły na naszym kontynencie o wiele mniejszy poziom niż można się było spodziewać.

Prognozy na rok 2016 zakładają, że wzrostowy trend w branży się utrzyma, a w bieżącym roku łączna moc zainstalowanych systemów PV na świecie osiągnąć może 64 GW.