Farma fotowoltaiczna w formie wyspy?

Farma fotowoltaiczna w formie wyspy?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Japończykom nie można odmówić rozmachu i pomysłowości. Znany koncern rozpoczął właśnie budowę największej na świecie pływającej farmy fotowoltaicznej. Powstanie ona oczywiście w Japonii, na zbiorniku wodnym w miejscowości Ichihara.

Farma PV ma zajmować powierzchnię ok. 180 tys. m kw. i posiadać moc 13,7 MW. Do jej budowy ma zostać użyte ok. 51 tys. modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 270 W. Moduły zostaną dostarczone przez konsorcjum, w skład którego wchodzi Kyocera, a także firma Century Tokyo Leasing Corporation, będąca większościowym udziałowcem (81 proc. udziałów). Roczny uzysk energii zakładany przez inwestorów to 16,17 Gwh, co odpowiada przeciętnej konsumpcji energii ok. 4 970 japońskich gospodarstw domowych.

Już od 2014 roku władze prefektury Chiba prowadziły poszukiwania inwestora, który zajmie się budową nietypowej pływającej instalacji PV. Ta dziedzina fotowoltaiki staje się zresztą powoli specjalnością Japończyków. Główną jej zaletą są wyższe osiągi zawdzięczane naturalnemu procesowi chłodzenia paneli przez wodę. Ponadto budowa pływającej farmy fotowoltaicznej w pomysłowy sposób rozwiązuje trudności wynikające z braku miejsca – czyli problem, z którymi Japończycy spotykają się na co dzień.

Japoński potentat Kyocera rozpoczął budowę pływających farm fotowoltaicznych w 2014 roku, natomiast już w marcu 2015 roku. uruchomił produkcję energii z pływających instalacji PV. Uroczysta inauguracja oraz uruchomienie największej pływającej farmy fotowoltaicznej na świecie przewidziano na marzec 2018 roku.