Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Pierwsza fabryka drukowanych ogniw słonecznych na świecie powstała w Polsce

Pierwsza fabryka drukowanych ogniw słonecznych na świecie powstała w Polsce

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

18 lutego w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Zaczerniu otworzono fabrykę, która produkować będzie nowatorskie cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne trzeciej generacji. Ich wytwarzanie oparte będzie o substancje organiczne, dzięki czemu mają być tańsze i wydajniejsze od swoich krzemowych odpowiedników.

Jest to pierwsza na świecie placówka, w której drukowane będą ogniwa OPV. Jej powstanie jest efektem pracy filmy MLSystem, która już od kilku lat prowadzi intensywne badania nad rozwojem technologii fotowoltaicznych. Do tej pory firma na swoim koncie odnotowała 15 zgłoszeń patentowych oraz opracowanie unikatowej technologii produkcji ogniw OPV, która pozwoli na rozpoczęcie pilotażowego projektu w podkarpackiej fabryce.

Działania MLSystem wpisują się w trend BIPV (Building Integrated Photovoltaics), czyli idei zastępowania tradycyjnych materiałów budowlanych (dachów, szyb, okien) elementami fotowoltaicznymi. Koszt całej inwestycji to 56 milionów złotych, ale aż 70 proc. wydatków to nakłady poniesione na technologię. Sam zakup sprzętu do wytwarzania OPV pochłonął kilka milionów złotych. Jednak MLSystem ma w planach zwiększenie wartości inwestycji o kolejne 18 milionów złotych już w najbliższym czasie.

Cały kompleks składa się m.in. z hali produkcyjnej i laboratoriów badawczych, a do jego budowy wykorzystano wiele nowatorskich rozwiązań, np. żaluzje i wiaty parkingowe pokryto panelami PV produkującymi prąd. W fabryce ma znaleźć zatrudnienie około dwudziestu pracowników, aktualnie MLSystem koncentruje się na poszukiwaniach specjalistów z zakresu inżynierii oraz nanomateriałów.