Panele PV na stacjach paliw ORLEN

Panele PV na stacjach paliw ORLEN

Koncern PKN ORLEN zdecydował się na zainstalowanie systemów fotowoltaicznych na dachach jedenastu swoich stacji benzynowych. Te pilotażowe działania pozwolą w optymalny sposób eksploatować światło słoneczne oraz wprowadzić oszczędności w zakupie energii z sieci.


Pilotażowy program PKN ORLEN zakłada zamontowanie paneli słonecznych na jedenastu wybranych stacjach paliw w Polsce, m.in. w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Bielsku-Białej, Sandomierzu, Radomiu, a także we Wrocławiu. Do głównych założeń PKN ORLEN podczas wdrażania planu montażu instalacji PV należy sprawdzenie, czy takie systemy będą działać efektywnie na obszarach o różnym stopniu nasłonecznienia oraz pokazanie, czy wdrożenie takiego źródła pozyskiwania energii dla stacji benzynowych na szerszą skalę będzie opłacalne.

W moduły fotowoltaiczne zostaną wyposażone także stacje działające na obszarach o dużym stopniu zapylenia (Kraków, Katowice), co pozwoli na sprawdzenie wydajności instalacji PV w trudnych warunkach atmosferycznych i środowiskowych.

Zielona energia generowana dzięki promieniom słonecznym wykorzystana zostanie do zasilenia potrzeb stacji, co może znacząco wpłynąć na ograniczenie zakupu energii z sieci i spore oszczędności dla koncernu. W każdej z wybranych stacji na umieszczonych monitorach wyświetlany będzie aktualny stan ilości energii generowanej ze Słońca, co wpłynie znacząco na propagowanie wiedzy o energii odnawialnej wśród klientów koncernu. Nie muszą się oni bać zmiany wyglądu stacji benzynowych – układy paneli fotowoltaicznych zostaną wkomponowane w dotychczasową architekturę poprzez umieszczenie ich na dachach budynków.