Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Panele PV na stacjach paliw ORLEN

Panele PV na stacjach paliw ORLEN

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Koncern PKN ORLEN zdecydował się na zainstalowanie systemów fotowoltaicznych na dachach jedenastu swoich stacji benzynowych. Te pilotażowe działania pozwolą w optymalny sposób eksploatować światło słoneczne oraz wprowadzić oszczędności w zakupie energii z sieci.


Pilotażowy program PKN ORLEN zakłada zamontowanie paneli słonecznych na jedenastu wybranych stacjach paliw w Polsce, m.in. w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Bielsku-Białej, Sandomierzu, Radomiu, a także we Wrocławiu. Do głównych założeń PKN ORLEN podczas wdrażania planu montażu instalacji PV należy sprawdzenie, czy takie systemy będą działać efektywnie na obszarach o różnym stopniu nasłonecznienia oraz pokazanie, czy wdrożenie takiego źródła pozyskiwania energii dla stacji benzynowych na szerszą skalę będzie opłacalne.

W moduły fotowoltaiczne zostaną wyposażone także stacje działające na obszarach o dużym stopniu zapylenia (Kraków, Katowice), co pozwoli na sprawdzenie wydajności instalacji PV w trudnych warunkach atmosferycznych i środowiskowych.

Zielona energia generowana dzięki promieniom słonecznym wykorzystana zostanie do zasilenia potrzeb stacji, co może znacząco wpłynąć na ograniczenie zakupu energii z sieci i spore oszczędności dla koncernu. W każdej z wybranych stacji na umieszczonych monitorach wyświetlany będzie aktualny stan ilości energii generowanej ze Słońca, co wpłynie znacząco na propagowanie wiedzy o energii odnawialnej wśród klientów koncernu. Nie muszą się oni bać zmiany wyglądu stacji benzynowych – układy paneli fotowoltaicznych zostaną wkomponowane w dotychczasową architekturę poprzez umieszczenie ich na dachach budynków.