ABC fotowoltaiki: system on-grid

ABC fotowoltaiki: system on-grid

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Rozważając zakup instalacji fotowoltaicznej musimy wybrać nie tylko rodzaj paneli słonecznych, wielkość ich powierzchni czy miejsce, w którym chcemy je zamontować. Musimy także podjąć decyzję na temat rodzaju systemu, w którym nasze fotoogniwa będą pracować. Czy będzie to instalacja on-grid czy off-grid? Czym one się różnią i którą lepiej wybrać?

Z systemem on-grid mamy do czynienia w przypadku domów podłączonych do sieci elektrycznej dostawcy energii. Zaletą takiej instalacji fotowoltaicznej jest możliwość sprzedawania nadwyżek produkowanej energii właśnie do sieci elektroenergetycznej. Przydatne okazuje się to szczególnie w okresie letnim, kiedy zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd maleje, a duże nasłonecznienie w wakacyjnych miesiącach pozwala na produkcję sporej ilości energii. Dzięki sprzedaży takich nadwyżek instalacja fotowoltaiczna, nie tylko znacząco zmniejsza nasze rachunki za energię, lecz także sama na siebie zarabia.

System on-grid jest najpopularniejszym systemem fotowoltaicznym stosowanym w Polsce, ponieważ do tej pory jest najbardziej opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Obecnie akumulatory służące do magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii są stosunkowo drogie, jednak dzięki sprzedaży nadprodukcji do sieci nie musimy ich kupować. Niestety, system on-grid posiada także swoje wady – jedną z nich jest zasilanie z sieci energetycznej. Oznacza to, że w przypadku przerw w dostawie prądu nie będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej, mimo posiadania własnych ogniw. Biorąc pod uwagę instalację takiego systemu należy także wziąć pod uwagę lokalizację – w niektórych obszarach podłączenie do sieci energetycznej jest drogie, przez co taki rodzaj instalacji PV staje się nieopłacalny.