Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Kolorowe panele fotowoltaiczne – piękno i funkcjonalność w jednym

Kolorowe panele fotowoltaiczne – piękno i funkcjonalność w jednym

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W branży paneli fotowoltaicznych przeważnie panuje jednolitość – choć czasem na rynku pojawiają się ogniwa o odrębnej, osobliwej konstrukcji to dość ciężko natknąć się na nie w codziennym życiu. Zazwyczaj instalacje PV to jednokolorowe struktury, przeważnie barwy ciemnoniebieskiej. Czy tak jednak musi być?

Doskonałym połączeniem funkcjonaliści i estetyki są kolorowe panele fotowoltaiczne. Ich barwa w dużej mierze zależy od użytych do budowy materiałów, zatem modyfikując je mamy wpływ na ostateczny kolor paneli PV. Niestety lepszy wygląd wiąże się z niższą wydajnością i większym kosztem instalacji – im ciemniejszy bowiem jest kolor ogniw, tym lepiej absorbują one światło słoneczne.

Kolorowe panele fotowoltaiczne zostały zaprojektowane głównie do użytku w instalacjach typu BIPV (ang. Building-integrated photovoltaic), czyli w ramach trendu wplatania instalacji solarnych w konstrukcję budynku. Ze względu na jednolitość kolorystyczną do tej pory rozwój tego kierunku był mocno ograniczony, ponieważ limitowana paleta barw nie zawsze pozwalała na odpowiednie wkomponowanie paneli PV w wizerunek budynku. Typowe połączenie ciemnoniebieskich ogniw ze srebrnym kolorem kontaktów elektrycznych i obramowaniem modułów było często po prostu zbyt widoczne i za bardzo rzucało się w oczy.

Obecnie to już przeszłość, ponieważ możliwe jest niemalże całkowite dopasowanie koloru do wizji architekta. Moduły fotowoltaiczne dostępne są w szerokiej gamie kolorów, możliwy jest także zakup ogniw wielokolorowych. Choć w praktyce nadal dominują tradycyjne rozwiązania to można się spodziewać, że za kilka lat trend ten będzie stawać się coraz popularniejszy na rynku energetyki odnawialnej. Barwa instalacji jest bowiem jednym z najważniejszych czynników determinujących wizualny aspekt instalacji fotowoltaicznej.