Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Nowy światowy rekord wydajności modułów PV

Nowy światowy rekord wydajności modułów PV

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Pierwszego marca firma Panasonic ogłosiła pobicie światowego rekordu wydajności konwersji modułu fotowoltaicznego. Rekordowy komponent to na razie prototypowy model, jednak już teraz osiągnął wydajność na poziomie 23,8 proc. Pobił tym samym poprzedni najlepszy wynik, także należący do produktu firmy Panasonic.

Nowy rekord świata wydajności modułu fotowoltaicznego firmy Panasonic potwierdzony został przez AIST – Japoński Narodowy Instytut Zaawansowanych Nauk Przemysłowych. Tym samym jest to już drugi sukces tego typu odnotowany na koncie firmy Panasonic. Poprzedni światowy rekord wydajności konwersji modułu również należał do japońskiego koncernu i wynosił 22,5 proc. Tym samym Panasonic po raz drugi pobił wynik modułu Silvero firmy SolarCity, który ogłoszony był w październiku zeszłego roku i utrzymał się tylko jeden dzień.

Moduł fotowoltaiczny, który osiągnął tak dobre wyniki, został opracowany w oparciu o krystaliczny krzem. To efekt wieloletnich badań firmy Panasonic, która od dawna pracuje nad rozwojem rozwiązań opartych na opracowanym przez nich krzemowym heterozłączu, jak również jest twórcą technologii HIT (Heterofunction with Intrinsic Thin Layer). Rekordowy model fotowoltaiczny nie jest jeszcze dostępny komercyjnie, na razie to jedynie prototyp laboratoryjny.

Światowy rekord wydajności modułu PV to jednak nie jedyny sukces osiągnięty w technologii krystalicznego krzemu, który odnotowany został na koncie Panasonic. Firma od kwietnia 2014 roku posiada także drugi rekord – najlepszy światowy wynik wydajności osiągnięty na poziomie ogniwa, który wynosi 25,6 proc. Może się tym samym tytułować niekwestionowanym liderem tej branży.