Kobieta w fotowoltaice: Olga Malinkiewicz

Kobieta w fotowoltaice: Olga Malinkiewicz

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Z okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy materiał skierowany bardziej do naszych kochanych Pań. Jeśli ktoś sądzi, że fotowoltaika jest typowo męską dziedziną, powinien zamienić kilka słów z Olgą Malinkiewicz. To Polka, której odkrycie może zrewolucjonizować świat energetyki odnawialnej.

Wyobraźcie sobie zimowe kurtki produkujące ciepło, telefony, które nie potrzebują ładowarki czy okna zasilające budynek energią – za kilka lat takie produkty mogą być dostępne na porządku dziennym. W dużej mierze zawdzięczać je będziemy polskiej pani fizyk – Oldze Malinkiewicz. To właśnie ona kilka lat temu opracowała nowa technologię wykorzystania perowskitów w procesie czerpania energii wprost ze Słońca.

Perowskity to materiał, który dla naukowców nie jest żadną nowością, jednak dopiero kilka lat temu zaczęto badać możliwości zastosowania go w ogniwach fotowoltaicznych. Okazało się, że perowskity mogą z powodzeniem zastąpić stosowany do tej pory krzem. Bowiem 1 mikrometr warstwy perowskitowej jest w stanie zaabsorbować tyle energii słonecznej, ile aż 180 mikrometrów stosowanego dotychczas materiału! Ogniwa zbudowane z perowskitów mogą jednak być nie tylko wydajniejsze, ale także bardziej elastyczne. Dzięki temu korzystać z energii słonecznej będą mogły pokryte nimi budynki, samochody czy nawet ubrania.

Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie innowacyjna metoda otrzymywania perowskitów, opracowana przez Olgę Malinkiewicz. Ma ona ogromną przewagę nad poprzednimi rozwiązaniami – jest zdecydowanie tańsza, wykorzystuje bardziej stabilne materiały i nie wymaga stosowania wysokich temperatur. Ponadto polska pani fizyk z powodzeniem opracowała również metodę rozszerzenia zastosowania ogniw perowskitowych nie tylko do pokrycia szkła, ale dowolnej powierzchni.

Olga Malinkiewicz poprzez swoje odkrycie weszła do naukowej ekstraklasy – jej badania mogą przyczynić się nie tylko do zrewolucjonizowania procesu produkcji ogniw słonecznych, ale także całej energetyki. Wyniki jej prac doceniła Komisja Europejska, honorując ją nagrodą w prestiżowym konkursie Photonics21.