Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Jak wybrać przewody solarne?

Jak wybrać przewody solarne?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Dobór odpowiednich przewodów, które zastosujemy w naszej instalacji solarnej, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy całego systemu. Ich wybór nie jest jednak taki prosty z powodu mnogości ofert i danych, którymi zalewają nas producenci.

To właśnie przewody solarne odpowiadają za transport ciepła z baterii kolektorów słonecznych do odbiornika ciepła, np. podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Niestety są one bezustannie narażone na działanie negatywnych czynników, takich jak niskie i wysokie temperatury, zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć oraz działanie wody, słońca i promieni UV. Nie ulega wątpliwości, że kable solarne powinny spełniać najwyższe standardy jakości, by nasza instalacja fotowoltaiczna dzielnie znosiła te negatywnie bodźce i pracowała bezawaryjnie przez wiele lat. W instalacjach fotowoltaicznych należy stosować kable renomowanych marek, które spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa i cechują się długą żywotnością. Nie możemy na tym oszczędzać, lepiej zrobić raz, a porządnie – w przeciwnym wypadku za jakiś czas będziemy zmuszeni wymieniać całe okablowanie, co niesie za sobą dodatkowe koszty.

Przy wyborze kabli solarnych musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim ich planowane zastosowanie: Czy będą to kable przeznaczone na zewnątrz czy do użytku w budynku? Czy będą ułożone bezpośrednio w ziemi? Czy mamy w planach połączenia ruchome? W wyborze przewodów solarnych liczy się przede wszystkim trwałość, a więc producent naszego okablowania musi zaznaczyć, że jego produkt jest odporny na warunki pogodowe, promienie UV, zmienne temperatury otoczenia oraz na wodę i oleje. Prawidłowo zamontowane, konserwowane i użytkowane przewody solarne mogą posłużyć nam nawet kilkadziesiąt lat.