Ładowarka z perowskitów – produkt przyszłości

Ładowarka z perowskitów – produkt przyszłości

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Na naszym blogu pisaliśmy już o osiągnięciach polskiej pani fizyk włożonych w rozwój energetyki odnawialnej – Olgi Malinkiewicz. Niedawno jej spółka Saule Technologies zaprezentowała światu pierwszy efekt swoich badań – mobilną ładowarkę stworzoną z perowskitów.


Perowskity to materiał przyszłości, który zaczyna wzbudzać coraz szersze zainteresowanie naukowców ze względu na możliwość zastąpienia nim krzemu w produkcji ogniw fotowoltaicznych. Wielkie osiągnięcia na tym polu ma Polka – Olga Malinkiewicz, której spółka 3 marca 2016 roku przedstawiła prototyp perowskitowego modułu fotowoltaicznego, służącego do ładowania urządzeń mobilnych. Moduł fotowoltaiczny, który ujrzał światło dzienne podczas International Conference on Perovskite Thin Film Photovoltaics w Barcelonie, to tak naprawdę elastyczna folia pokryta cienką warstwą perowskitów. Dzięki swojej sprężystości oraz niewielkim rozmiarom może jednak sprawić, że tradycyjne ładowarki do telefonów niebawem odejdą do lamusa, zastąpione przez cienkie ogniwa perowskitowe przyklejone do tylnej strony naszych smartfonów. W taki sposób nasze telefony będą ładować się czerpiąc energię ze słońca oraz każdego innego źródła światła, np. lampki na biurku.

Perowskitowy moduł fotowoltaiczny to efekt półtorarocznej pracy Saule Technologies, jednak naukowcy nie zamierzają poprzestawać na tym sukcesie. W planach jest dalsza praca nad rozwojem zastosowań technologii perowskitowych tak, aby powstawały coraz większe i wydajniejsze powierzchnie cienkich, elastycznych i trwałych ogniw fotowoltaicznych, mogących być nałożonych na każdą powierzchnię, np. karoserie samochodów czy nawet odzież.