Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Okna produkujące energię elektryczną wkrótce w naszych domach?

Okna produkujące energię elektryczną wkrótce w naszych domach?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Światowym rynkiem fotowoltaicznym wstrząsnęło ostatnio kolejne imponujące dokonanie – powstał bowiem prototyp okna produkującego energię elektryczną. Czy ten niewątpliwy sukces technologiczny okaże się przełomowym?


Firma Merck wraz z partnerami Polysolar (BIPV) oraz Centrum Innowacyjnych Metod CPI już od jakiegoś czasu prowadzi prace nad komercyjnym zastosowaniem okna wyposażonego w ogniwo fotowoltaiczne. Obecnie badania skupiają się głównie na uzyskaniu wyższej efektywności konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, a także nad aspektem wizualnym okna, m.in. uzyskaniem większej przezroczystości.

Okno wyposażone w organiczne ogniwo fotowoltaiczne nie traci żadnej ze swoich podstawowych funkcji, natomiast przynosi dodatkowy zysk w formie generowanej energii elektrycznej. Dzięki takiemu zastosowaniu doskonale wpisuje się w trend BIPV, czyli w procesy zastępowania tradycyjnych materiałów budowlanych elementami wyposażonymi w rozwiązania z zakresu fotowoltaiki. Takie elementy muszą doskonale wtapiać się w strukturę budynku, stąd też naukowcy przy tworzeniu okna PV ściśle współpracuje także z grupą architektów.

Zespół badaczy firmy Merck niedawno przedstawił światu pierwszy prototyp okna zdolnego do produkowania energii elektrycznej. Naukowcy nie zamierzają jednak spoczywać na laurach i deklarują kontynuowanie prac nad udoskonaleniem okna. Na razie koszt jego produkcji jest porównywalny do kosztu okna wykonanego z wysokiej jakości szkła. Jednak z pewnością warto będzie w nie zainwestować – w końcu pozwoli nam oszczędzić na rachunkach za prąd.