IKEA tworzy instalację solarną na dachu sklepu

IKEA tworzy instalację solarną na dachu sklepu

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Przedsiębiorcy coraz częściej inwestują w rozmaite sposoby pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, by ograniczyć koszty swojej działalności oraz pokazać potencjalnym klientom, że dbają o środowisko. Tym tropem idzie także IKEA, znany na całym świecie producent i sprzedawca mebli.


Przedsiębiorstwo IKEA ogłosiło niedawno zakończenie prac nad ogromną instalacją solarną umieszczoną na dachu swojego nowego sklepu w Las Vegas, który zostanie otwarty 18 maja. Do budowy całej konstrukcji utworzonej na dachu placówki wykorzystano 3620 paneli słonecznych. Według IKEI jest to największa jak dotąd powierzchnia zagospodarowana komponentami słonecznymi w całej Nevadzie. Za projekt oraz budowę instalacji odpowiada firma Helix Electric, według której szacunkowa produkcja energii elektrycznej przez instalację będzie wynosiła około 1 750 000 kWh.

To nie pierwsza instalacja słoneczna, do której wybudowania przyczyniła się IKEA. Konstrukcja na dachu sklepu w Las Vegas jest już bowiem 43 projektem solarnym zrealizowanym na terenie Stanów Zjednoczonych dla tego przedsiębiorstwa. IKEA może poszczycić się osiągnięciem 90 proc. udziału energii słonecznej we wszystkich placówkach przedsiębiorstwa na terenie USA. Ich całkowity cel produkcji energii plasuje się na poziomie 40 MW.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa utrzymują, że do tej pory IKEA przeznaczyła już ponad 2 miliardy dolarów na inwestycje w odnawialne źródła energii na całym świecie. Celem znanego producenta i sprzedawcy mebli jest jednak otrzymanie tytułu przedsiębiorstwa niezależnego energetycznie do 2020 roku. W tym celu IKEA zainstalowała już kilkaset turbin wiatrowych oraz ponad 700 000 paneli słonecznych na całym świecie.