Wieże solarne rozwiązaniem przyszłości?

Wieże solarne rozwiązaniem przyszłości?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Na naszym blogu pisaliśmy już o instalacji fotowoltaicznej w formie kwiatu. Tymczasem naukowcy z Massachusetts opracowali nową metodę optymalizacji produkcji energii słonecznej nawet w przypadkach niewielkiego kąta padania promieni słonecznych. Nowe rozwiązanie to tzw. wieże solarne 3D.


Wieże solarne 3D to konstrukcje zbudowane z paneli słonecznych ułożonych w formie wieży bądź sześciennej kostki. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania instalacja może pracować od 2 do 20 razy bardziej wydajnie w porównaniu do powszechnie stosowanych w dzisiejszych czasach instalacji płaskich – twierdzą specjaliści z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Taka optymalizacja gromadzenia energii elektrycznej najlepiej sprawdzi się w przede wszystkim klimacie północnym, gdzie na co dzień występuje dużo mniej intensywne naświetlenie niż w okolicach równika. Zaproponowane przez Massachusetts Institute of Technology pionowe konstrukcje słoneczne 3D mają zgromadzić większą ilość światła w porównaniu do paneli słonecznych płaskich, wykorzystując tę samą ilość powierzchni. Różnica w wydajności procesu pozyskiwania energii będzie widoczna zwłaszcza rano, wieczorem oraz w porze zimowej.

Za udoskonalone konstrukcje solarne 3D niestety zapłacimy więcej niż za zwyczajne panele słoneczne, jednak wydatek ten częściowo się zwróci dzięki znacznie wyższej efektywności dziennej oraz sezonowej urządzeń. Komponenty fotowoltaiczne z roku na rok tanieją, więc pomysł konstruowania wieży solarnych może w przyszłości być kluczową kwestią dla rozwoju fotowoltaiki.