Nowoczesna stacja kolejowa powstanie w Japonii

Nowoczesna stacja kolejowa powstanie w Japonii

Japoński gigant technologiczny Toshiba wyposaży stację kolejową w nowatorski hybrydowy system fotowoltaiczno-wodorowy. Instalacja powstanie w mieście Kawasaki w prefekturze Kanagawa.

Stacja kolejowa Musashi Mizonokuchi na linii JR Nanbu w mieście Kawasaki zostanie wyposażona w fotowoltaiczno-wodorowy system off grid. Autonomiczny fotowoltaiczno-wodorowy system zaopatrzenia w energię ma służyć za dodatkowe źródło energii, a także utrzymać zasilanie stacji kolejowej podczas trzęsienia ziemi. Dzięki zamontowaniu takiej instalacji, nawet w przypadku kataklizmu i odcięcia stacji od sieci elektrycznej zapewniony zostanie dalszy nieprzerwany dostęp do energii.

Fotowoltaiczno-wodorowy system off grid jest efektem zamówienia na „H2One” złożonego przez z East Japan Railway Co. właśnie w firmie Toshiba. Systemy„H2One” charakteryzuje wytwarzanie energii słonecznej i jednoczesne używanie jej do elektrolizy wody i produkcji wodoru. W przypadku pochmurnych dni ten zmagazynowany wodór jest następnie wykorzystywany do ponownego wytwarzania energii elektrycznej. Planowana moc instalacji ma osiągnąć 62 kW, natomiast moc wodorowych ogniw paliwowych to 54kW.

Rozpoczęcie prac związanych z montażem hybrydowego systemu planowanie jest na wiosnę 2017 roku. Toshiba ma już na swoim koncie zakończoną sukcesem instalację systemu tego typu w hotelu w Sasebo City, również w prefekturze Nagasaki. Według założeń taki system ma generować ilość energii wystarczającą do zasilenia budynku hotelu przez cały rok.