Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Gniazda wtyczkowe – gdzie je umieścić?

Gniazda wtyczkowe – gdzie je umieścić?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Choć kupując gotowe mieszkanie mamy niewielki wpływ na to, gdzie umieścimy gniazda wtyczkowe, to planując budowę domu, warto się nad tym zawczasu zastanowić. Podziałem gniazdek na obwody zajmuje się zazwyczaj projektant instalacji.  Jednak nasze sugestie co do ich rozmieszczenia mogą okazać się kluczowe do ułatwienia przyszłego użytkowania budynku.


W wyborze umiejscowienia poszczególnych gniazd wtyczkowych z pewnością pomoże nam jak najdokładniejsze zaplanowanie roli oraz przyszłego umeblowania danych pomieszczeń. Pozwoli to odpowiednio dobrać ilość i rozmieszczenie gniazd w stosunku do przyszłych potrzeb. Szczególnie ważne jest to w kuchni, gdzie gniazdka posłużą do zasilania lodówki i rozmaitego sprzętu kuchennego, m.in. mikrofalówki czy czajnika elektrycznego. W miarę możliwości rozmieśćmy w kuchni tyle gniazdek, by lodówka nie była podpięta do sieci energetycznej równocześnie z innym urządzeniem. Ten odbiornik nie powinien być narażony na wyłączenie w przypadku awarii innych sprzętów kuchennych. Równie istotna w przyszłym użytkowaniu jest wysokość umieszczenia gniazdek w ścianach. Standardowo jest to 30 cm od podłogi, jednak w tej kwestii panuje większa dowolność. Jeśli w naszym domu mają zamieszkać osoby w starszym wieku, to warto rozważyć umieszczenie takich gniazdek nieco wyżej, by było im wygodniej do nich sięgać.

W przypadku zainstalowania zbyt małej ilości gniazd wtyczkowych musimy niestety posługiwać się przedłużaczami. Ich używanie jest nie tylko nieestetyczne i bardzo kłopotliwe, lecz także może być niebezpieczne, jeśli nie stosujemy specjalnych przedłużaczy antyprzepięciowych.