Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Montaż centralnego odkurzacza – jednostka centralna

Montaż centralnego odkurzacza – jednostka centralna

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W systemie centralnego odkurzania jednostka centralna pełni funkcję korpusu tradycyjnego odkurzacza, czyli przede wszystkim wytwarza podciśnienie pozwalające nam na zasysanie kurzu. Ze względu na hałas powstający podczas pracy instaluje się ją zwykle w garażu, piwnicy bądź pomieszczeniu gospodarczym.

Cechą, która różni jednostkę centralną od zwykłego odkurzacza jest wydmuchiwanie oczyszczonego z kurzu i zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz domu. W przypadku zwykłych odkurzaczy przenośnych to powietrze wydalane jest z powrotem do pomieszczenia, natomiast jednostka centralna posiada specjalną wyrzutnię, tzw. gniazdo wylotowe oczyszczonego powietrza, które znajduje się nad poziomem terenu. Często jest ono osłonięte klapką zamykającą i chroniącą je na przykład przed gryzoniami.

Jednostkę centralną instaluje się najczęściej z daleka od pomieszczeń mieszkalnych. W jej obudowie znajduje się przede wszystkim silnik, separator (filtr) zanieczyszczeń i pojemnik na kurz – taką jednostkę nazywamy kompaktową. Na rynku dostępne są także jednostki typu split, które rozkładają się na dwie części. Pozwala to na oddzielny montaż silnika urządzenia w innym miejscu. Silnik jednostki centralnej ma dużo większą moc niż silnik urządzenia centralnego – nawet do 3 kW.  Centralny odkurzacz to również duże udogodnienie dla zapominalskich użytkowników. Zbiorniki na kurz i śmieci w zależności od modelu mają pojemność od 12 do 40 l. Te większe wystarczy opróżniać dwa-trzy razy na rok, choć ze względów higienicznych można to robić częściej.