Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Niedługo poznamy założenia nowelizacji o OZE

Niedługo poznamy założenia nowelizacji o OZE

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W ciągu kilku najbliższych dni mamy poznać najważniejsze założenia nowelizacji ustawy o OZE – tak wynika z nieoficjalnej zapowiedzi wiceministra energii Andrzeja J. Piotrowskiego udzielonej po konferencji Euro Power w Warszawie.


Resort energii ma zaprezentować najnowsze założenia nowelizacji ustawy o OZE już w ciągu kilku najbliższych dni. Ustawa ta musi bowiem zostać podpisana przez prezydenta przed końcem czerwca – czas jest tu niezwykle ważnym czynnikiem, ponieważ nie wiadomo, czy uda się przeprowadzić projekt drogą rządową.

Jak pisaliśmy na naszym blogu – tuż przed końcem 2015 roku rządowi udało się uchwalić kontrowersyjną nowelizację ustawy o OZE. Odroczyła ona o pół roku wejście w życie regulacji dotyczących systemu aukcyjnego, mającego wejść w życie na początku stycznia 2016 roku. System aukcyjny miał zastąpić zielone certyfikaty, jednak według zapowiedzi wiceministra te również pozostaną ujęte w nowelizacji, choć tylko jako instrument, który nie jest przyszłościowy.

Obecnie resort rozważa wprowadzenie aukcji OZE przy pomocy nadchodzącej nowelizacji, choć w nieco innej wersji niż ta, o którą postulowali przez przedstawiciele środowisk OZE. Wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski, podczas swojego wystąpienia na panelu otwierającym konferencję EuroPower, zapowiedział, że tzw. koszyki najprawdopodobniej będą podzielone ze względu na charakter źródła. Pozwoli to ministerstwu obserwować procesy dostarczania energii za pomocą różnych źródeł, a przede wszystkim ich wydajność, stabilność, a także wpływ na środowisko.