Klimatyzacja na wiosnę – jak o nią zadbać?

Klimatyzacja na wiosnę – jak o nią zadbać?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Pierwsze ciepłe dni mamy już za sobą. Niebawem zaczniemy schładzać powietrze za pomocą klimatyzacji. Jak o nią zadbać przed nadejściem lata?

Przede wszystkim duże problemy mogą czekać tych kierowców, którzy w czasie zimy całkowicie zapomnieli o istnieniu takiego urządzenia. Na naszym blogu poruszaliśmy już kilkukrotnie ten temat, pisząc m.in. o tym, że każdą klimatyzację należy co jakiś czas włączać. Dzięki temu olej sprężarkowy zostaje systematycznie rozprowadzany po całym układzie. To zapobiega jego wyschnięciu i w konsekwencji uszkodzeniu.

Aby zawczasu uniknąć problemów ze strony klimatyzacji, warto po zimie udać się do specjalistycznego serwisu, który zajmuje się naprawą i regulacją takich urządzeń. Serwisant powinien sprawdzić poziom czynnika aktywnego, który należy regularnie uzupełniać. Skontroluje również szczelność całego układu. Warto także zastanowić się, kiedy ostatnio całkowicie wymienialiśmy czynnik aktywny. Należy to robić co dwa, maksymalnie trzy lata, ponieważ z biegiem czasu traci swoje właściwości i nie jest w stanie prawidłowo chronić całego układu. Niestety koszt takiej wymiany może być wysoki. Musimy liczyć się z wydatkiem rzędu co najmniej kilkuset złotych. Jeśli nasza klimatyzacja działa poprawnie, to niestety tylko połowa sukcesu. Raz w roku warto ją zdezynfekować, ponieważ urządzenie tego typu jest dobrym siedliskiem dla rozwoju bakterii i grzybów.