Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Samolot słoneczny wykonał historyczny lot

Samolot słoneczny wykonał historyczny lot

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W sobotę, 23 kwietnia, tuż przed północą szwajcarski samolot fotowoltaiczny zakończył swój historyczny lot nad Pacyfikiem. To kolejny etap lotu dookoła świata maszyny Solar Impulse 2, która zasilana jest wyłącznie energią słoneczną.

Samolot Solar Impulse 2 o napędzie słonecznym zakończył 56-godzinny lot nad Pacyfikiem w sobotę tuż przed północą. Historyczny lot dookoła świata szwajcarski samolot rozpoczął 9 marca 2015 roku w Abu Zabi. Jego trasę podzielono na kilkanaście etapów. Dotychczas odwiedził już m.in. Oman, Birmę, Chiny, Japonię i Hawaje. Przystanki na trasie przeznaczone są przede wszystkim na odpoczynek dla dwóch pilotów oraz przegląd maszyny. Nie brakuje za to czasu na promowanie zielonej energii.

Solar Impulse 2 to następca pierwszego samolotu tego typu – Solar Impulse 1, który odbył m.in. lot przez USA w 2013 roku. Doświadczenie nabyte przez konstruktorów przy poprzedniej maszynie pozwoliły na udoskonalenie budowy Solar Impulse 2. Samolot jest wyposażony w ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych, które czerpią energię ze Słońca i magazynują ją w akumulatorach litowo-jonowych. Stamtąd jest ona wykorzystywana do zasilania czterech silników elektrycznych. Samolot do swojego działania nie potrzebuje ani grama paliwa.

Lekka waga podniebnej maszyny sprawia, że jest on bardzo podatny na niekorzystne czynniki atmosferyczne i prądy powietrza. Z tego powodu lądowanie nie obyło się niestety bez przeszkód. Samolot z powodu niesprzyjających warunków pogodowych musiał kołować nad rejonem San Francisco i północną Kalifornią do momentu, kiedy osłabła siła wiatru.