Jak odgrzybić klimatyzację? Część 1

Jak odgrzybić klimatyzację? Część 1

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Po zimie stan naszej klimatyzacji może pozostawiać wiele do życzenia. Zaniedbany i nieregularnie włączany układ mógł stać się doskonałym siedliskiem dla rozwoju bakterii i grzybów. W jaki sposób poradzić sobie z tym problemem i skutecznie odgrzybić naszą klimatyzację?


Najprostszym sposobem na odgrzybienie klimatyzacji w samochodzie jest oczywiście oddanie jej w ręce profesjonalisty, co oznacza wizytę w specjalistycznym serwisie. Niestety taka przyjemność kosztuje dużo więcej niż samodzielne przeprowadzenie odgrzybiania. W ramach oszczędności spora grupa kierowców decyduje się zatem wykonać taki zabieg własnoręcznie. Jak to zrobić?

Do odgrzybiania klimatyzacji potrzebne będą nam specjalistyczne środki chemiczne, które bez większego problemu kupimy w większości sklepów. Najprostszą i najtańszą metodą jest zakup preparatu grzybobójczego w aerozolu. To wydatek jedynie kilkunastu złotych. Warto jednak wybrać taki produkt, do którego w zestawie dołączony jest specjalny, elastyczny wężyk. Aby zdezynfekować klimatyzację, wystarczy włożyć go w kanały nawiewowe i wprowadzić preparat do środka urządzenia. Wtryskiwana substancja oczyszcza użebrowanie parownika z większości bakterii i grzybów. Metoda ta, nazywa również piankową, ma jednak swoje wady. Przede wszystkim czyści dość niedokładnie, bo cząsteczki preparatu nie wnikają w głąb parownika i są zbyt duże, by móc go dokładnie spenetrować. Odgrzybianie wykonane w taki sposób będzie więc dość pobieżne, jednak doskonale sprawdzi się, jeśli musimy na szybko poprawić kondycję naszej klimatyzacji.