W Polsce powstaje pierwszy magazyn energii

W Polsce powstaje pierwszy magazyn energii

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W rejonie Pucka powstanie pierwszy w Polsce lokalny obszar bilansowania, czyli system magazynowania energii. To efekt działań programu GEKON, który promuje wdrażanie proekologicznych, innowacyjnych rozwiązań w naszym kraju.


Inwestycję budowy Lokalnego Obszaru Bilansowania (LOB) zrealizuje Energa-Operator w ramach programu GEKON (Generator Koncepcji Ekologicznych). Obiekt powstający w okolicach Pucka ma zostać oparty o system magazynowania energii o mocy nominalnej 0,75 MW i pojemności nie mniejszej niż 1,5 MWh. System ten ma dostarczyć wyłonione w przetargu konsorcjum, na które składają się m.in.  My-Soft, Commener i Trakcja TRKiI, a którego liderem jest Qumak. Na realizację projektu, który zakłada dostarczenie, zamontowanie i uruchomienie systemu magazynowania energii elektrycznej, konsorcjum ma 22 tygodnie. Wartość tego kontraktu to ponad 8,2 mln zł brutto. Udało się pozyskać dofinansowanie przedsięwzięcia z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Magazyn energii ma być gotowy do użytku w połowie września, to pierwszy tej wielkości obiekt tego typu w Polsce.

Po zakończeniu inwestycji na tym samym placu ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 84 kW, którą wybuduje spółka Energa Wytwarzanie. Cały obszar wraz ze źródłami wiatrowymi, biogazownią i odbiorcami ma tworzyć teren testów nad świadczeniem usług systemowych i regulacyjnych. Pierwsze prace badawcze już zostały podjęte i będą rozszerzane w miarę powstawania nowych obiektów. Wyniki testów zostaną ogłoszone w połowie 2018 roku.