ABC fotowoltaiki: Tracker

ABC fotowoltaiki: Tracker

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Tracker, czyli system nadążny to takie rozwiązanie konstrukcyjne montażu modułów fotowoltaicznych, które umożliwia śledzenie ruchu Słońca po niebie.

Trackery to konstrukcje, które pozwalają modułom fotowoltaicznym zmieniać swoją pozycję i podążać za światłem słonecznym ze wschodu na zachód. Instalacja oparta na systemie nadążnym śledzi trajektorię Słońca w trakcie dnia, co owocuje zwiększeniem wydajności całego systemu fotowoltaicznego o około 30% w skali roku. Ilość uzyskanej w ten sposób dodatkowej energii zależy jednak przede wszystkim od rodzaju zastosowanego trackera, lokalnego klimatu (głównie dobrej przejrzystości powietrza) i szerokości geograficznej (m.in. nasłonecznienia).

Wśród trackerów rozróżniamy systemy nadążne oparte na jednej osi, które produkują mniej energii, jednak są dużo bardziej opłacalne dla zastosowań komercyjnych pod względem finansowym oraz dwuosiowe układy nadążne. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla przydomowych instalacji słonecznych. Wybierając system nadążny dla siebie warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak częstotliwość poruszania i sterowania, dokładność nastaw oraz kątowy zakres pracy.

Trackery dostosowują się jednak nie tylko do ruchu Słońca po niebie, lecz także do zmieniających się pór roku – największy uzysk energii ma bowiem miejsce w miesiącach letnich. Niestety systemy nadążne posiadają także swoje wady, m.in. dużo niższą niezawodność niż w przypadku konstrukcji stacjonarnych. Dzieje się tak, ponieważ trackery posiadają części ruchome, które narażone są na zużycie i awarie.